Film Çekim Vizesi Başvurusu

Türkiye’ye aktör/aktris veya film set çalışanı olarak gelinebilmesi için başvuru sahibinin yaşadığı ülkedeki Türkiye temsilciliğinden vize alınması veya çalışma izni muafiyet belgesi alınmalıdır. 

Çalışma izni muafiyet belgesi için tıklayınız.

Film / Belgesel Çekimi Vizesi : 

Başvuru sahibi adına bu vizenin alınabilmesi için ilgili ülkelerdeki Türk Büyükelçilikleri veya Konsoloslukları ile iletişime geçilmelidir. Vizenin geçerlilik süresi ve onay süreci konsolosluk ve bakanlık tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır, bu nedenle RL Danışmanlık Ticaret Limited Şirketi olarak gerekli belgelerin eksiksiz ve profesyonel bir şekilde hazırlanması için hizmet sunmaktayız.

Film & Belgesel çekimi vizesinde belirtilen süreden daha uzun Türkiye’de kalınabilmesi için amacına uygun ikamet izni başvurusunda bulunmalıdır. (Talep edilecek izin yapım /proje süresinden kısa olmalıdır.)

Koşullar ;

  • Vize başvurusu için sunulması gereken evraklardan birisi ilgili yapıma ait Kültür Bakanlığı çekim izni yazısıdır.
  • Destekleyici yapımcı şirketin resmi belgelerle referans vermesi gerekmektedir.
  • Başvuru sahibine ait özel sağlık sigortası gerekmektedir. 
  • Türkiye’de kalma nedeni ile destekleyici belgeler sağlanmalıdır.
  • Başvuru sahibine ait sabıka kaydı olmamalıdır.
  • Kültür Bakanlığı yazısında başvuru sahibinin bilgileri yer almalıdır.
  • Başvuru sahibinin Türkiye’ye geliş amacına uygun vizesi bulunmalıdır.

 RL Danışmanlık olarak hizmetlerimiz;

İkamet izni başvurusu için ön inceleme yapılması: Mümkünse bu işlem başvuru sahipleri Türkiye dışındayken yapılmalıdır. Hükümetler arasındaki ikili anlaşmalara göre Türkiye’ye giriş prosedürlerinde bazı kısıtlamalar olabilir ve Türkiye dışından ülke bazlı  ek başvuru evrakları talep edilebilir.

Yabancının Türkiye’ye geliş amacına bağlı olarak başvurusu için hangi vizenin kabul edilebilir/uygun olduğunu bildirecektir.

Mülakat tarihinin belirlenmesi: Uygun tarihi belirlemek için Göç İdaresi sistemini başvuru sahiplerinin programı ile karşılaştırıyoruz.

Başvuru evraklarının uygunluk kontrolü: Gerekli belgeler listesi başvuru sahipleriyle paylaşılacaktır,  RL Danışmanlık ekibi sürecin her adımında kendilerine destek sağlayacaktır.

Başvurunun göçmenlik bürosunda yapılması: Ekibimiz başvuru sahibini göçmenlik bürosunda karşılayacaktır. (Başvuru sahipleri bize ve avukatlarımıza vekaletname verirse, avukatımız kendilerine eşlik edecektir.) Devlet harçları tarafımızca ödenecek ve başvuru dosyası hazırlanacaktır.

Başvuru sürecinin takibi: Göç İdaresi memurları başvuru dosyasını belirli bir süre içinde değerlendirerek sonuçlandıracaktır. Ekibimiz, başvurunun durumunu kontrol etmek için göç idaresi sistemine erişim sağlayacaktır, gerekmesi halinde yetkili avukatımız ek başvuru belgelerini belirlenen süre içinde göç idaresine teslim edecektir.

İkamet izni kartının teslim alınması: PTT tarafından kartlar başvuru sahiplerinin kayıtlı adresine gönderilmektedir. (Kural olarak başvuru sahibi veya noter onaylı vekalet verilmiş avukat kartı teslim alabilir.)

RL Danışmanlık Ticaret Limited Şirketi yasaları ve düzenlemelerindeki değişiklikler hakkında güncel bilgiler sağlayacaktır.

Apostille & Legalisation of the documents

2023 Work Permit Government Fees & Card Prices

Work Visa

Movie visa (filming Permit)

How to get a visa for Turkey